Kapelani Katyńscy

Odsłonięcie tablicy poświęconej księdzu pułkownikowi Władysławowi Urbanowi w Pacławiu

Do takiej świętości zwykłej, codziennej, nienaburmuszonej i pokornej zachęca nas dzisiejsza liturgia i uroczystość, którą dziś przeżywamy, upamiętnienia kapelana katyńskiego ks. ppłk. Władysława Urbana, pochodzącego z tej parafii.

W niedzielę 14 czerwca 2020 r. miały miejsce uroczystość ku czci Kapelanów Katyńskich w sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej, połączonych z dorocznym Zebraniem Ogólnym Członków Stowarzyszenia. Niedziela zaczęła się dla wszystkich członków stowarzyszenia bardzo pracowicie. Coroczne Zgromadzenie Ogólne, odbyło się już we wczesnych godzinach porannych. W trakcie spotkaniu podsumowano poczynania w roku 2019, przyjęto jednogłośnie sprawozdanie z działalności statutowej i finansowej. Omówiono przedsięwzięcia realizowane w roku 2020 i wyzwania jakie stoją na przyszłość przed wszystkimi członkami. Podjęto decyzję, iż coroczne spotkania w Kalwarii Pacławskiej będą miały miejsce zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele.

Następnie odbyto krótką pielgrzymkę do pobliskiej miejscowości Pacław, do miejsca gdzie, gdzie urodził się Kapelan Katyński ks. ppłk Władysław Urban. Wraz z mieszkańcami Pacławia i wszystkimi przybyłymi miała miejsce uroczystości poświęcenia tablicy, ustawionej staraniem stowarzyszenia, szczególnie p. Mariana Szpunara oraz kustosza o. Krzysztofa Hury OFMConv, w pobliżu nieistniejącego domu, w którym urodził się duchowny. Tablicę ufundował Jan Niwa z Dębicy.

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503