Kapelani Katyńscy

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Kapelanów Katyńskich w kościele garnizonowym w Rzeszowie

W nierównej walce września 1939 roku ponieśliśmy wielkie straty. Ale Polska oraz żołnierz polski, zachowali swój honor.

W miesiącu zadumy i pamięci o naszych bliskich, gdy wspominamy bohaterów powstania listopadowego oraz największą radość Polaków, czyli odrodzenie Państwa Polskiego, miało miejsce szczególne wydarzenie na Ziemi Podkarpackiej, mianowicie odsłonięto w Rzeszowie tablicę poświęconą kapelanom – ofiarom zbrodni katyńskiej.

4 listopada 2019 r. był typowym listopadowym dniem. Niebo zachmurzone, przez cały czas delikatnie padał deszcz. Rodziny Kapelanów Katyńskich, szczególnie z województwa podkarpackiego wyruszyły w godzinach popołudniowych do Rzeszowa, by uczestniczyć w ważnym dla nich wydarzeniu. Ośmiu Kapelanów Katyńskich uroczyście upamiętniono, ich nazwiska widnieją na tablicy, która jest umocowana na ścianie Kościoła Garnizonowego w stolicy regionu, a są to: Stanisław Kontek, Andrzej Niwa, Władysław Urban, Jan Leon Ziółkowski, Mieczysław Janas, Stanisław Matzner, Józef Mikuczewski oraz Bronisław Szwed.

Inicjatorem i organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, które wraz z proboszczem ks. płk. Władysławem Kozickim, przygotowało tę uroczystość. To już drugi taki podniosły dzień w tym roku w południowo-wschodniej części Polski, który powoli przygotowuje nas do zbliżającej się 80-tej rocznicy zbrodni katyńskiej.

Gdy wszyscy przybyli, tuż przed szóstą, przed kościołem stało wiele jednostek wojskowych, ich duża liczba powodowała, że przechodnie się zatrzymywali. Obecność wojska świadczyła, że wkrótce w tym miejscu wydarzy się coś niezwykłego. Po chwili, Poczty Sztandarowe wojska, policji, szkół ustawiały się na komendę w świątyni.

Eucharystię celebrowali: biskup polowy WP Józef Guzdek, biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, ks. prał. płk Jan Krynicki, wikariusz biskupa diecezji rzeszowskiej ks. Jan Szczupak oraz proboszcz parafii ks. płk Władysław Maciej Kozicki.

W czasie homilii, biskup polowy WP wypowiedział słowa, które z pewnością poruszyły wszystkich:
„(..) w nierównej walce ponieśliśmy wielkie straty, ale Polska oraz żołnierz polski, zachowali swój honor”.
Biskup polowy przypomniał, że wolność i niepodległość Polski nie zostały nam dane, ale wywalczone.

Tuż po Mszy Świętej wręczono medale „W Służbie Bogu i Ojczyźnie” osobom zasłużonym i odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”.

W tym dniu nie brakowało przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, dowódców, komendantów, licznie zgromadzonych parafian oraz Orkiestry Wojskowej.

Druga część uroczystości rozpoczęła się hymnem państwowym przed pamiątkową tablicą.

W czasie przemówień podziękowano biskupowi polowemu WP Józefowi Guzdkowi, prezesowi Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukaszowi Stefaniakowi oraz proboszczowi parafii ks. płk. Władysławowi Kozickiemu. Słowa w imieniu Stowarzyszenia odczytał Marian Szpunar.

Odsłonięcia tablicy dokonali wraz z biskupem polowym WP Józefem Guzdkiem, siostrzenica księdza Andrzeja Niwy, Maria Dubrawska i dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. Brygady Dariusz Lewandowski.

Apel pamięci odczytał por. Grzegorz Malinowski. Salwę honorową oddali żołnierze Kompani Honorowej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Pod koniec uroczystości nastąpiła ceremonia składania wieńców, wiązanek i zapalenie zniczy. W chwilę zadumy i refleksji wprowadziła wszystkich melodia pieśni granej na trąbce, skomponowana przez uczestnika powstania styczniowego, hrabiego Władysława Tarnowskiego: Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie. Nie mogło zabraknąć pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz rozmów i dzielenia się przeżytymi wrażeniami.

Niezapomnianą chwilą dla członków Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich będą z pewnością rozmowy z ks. biskupem polowym WP Józefem Guzdkiem. Jego upominek – różaniec, stał się cenną pamiątką, która będzie przez długi czas przypominać ten wyjątkowy patriotyczny wieczór.

Anita Gietka
por. Kryspin Ukleja

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503