Kapelani Katyńscy

Rudnik nad Sanem – listopad miesiąc pamięci ks. Bronisława Szweda

Rudnik nad Sanem – listopad miesiąc pamięci ks. Bronisława Szweda

Z nadejściem Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, w dniach modlitw za zmarłych, nie mogliśmy zapomnieć o zamordowanym przez Rosjan w Kalininie – Twerze w kwietniu 1940 r. pochodzącym z ziemi lasowickiej ks. mjr. Bronisława Szweda.

Za kapelanów katyńskich modlili się przed Mszą Św. w kościele p.w. Trójcy Świętej w Rudniku nad Sanem wraz z księdzem wikariuszem Andrzejem Łachem Członkowie rodziny księdza Bronisława Szweda.

W Punkcie Przedszkolnym w Jastkowicach przy Przedszkolu w Pysznicy odbył się z kolei ,,Bal Wszystkich Świętych”. Wśród dzieci nie zabrakło historycznych strojów m.in. był Władysława III Warneńczyka, Królowej Jadwigi, a także ks. Szweda. Chłopiec w stroju Księdza to Hubert Baniuch (5 lat). Był on także obecny na akademii z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Domu Kultury Pysznica. Wcześniej dzieci brały także udział w akcji światełko pamięci dla Łyczakowa.

W tym miesiącu dzieci zwiedziły miejsce pamięci w Kochanach oraz spotkały się z żołnierzami z Jednostki Wojskowej w Nisku.

Relację sporządziła Anita Gietka, SPKK. Zdjęcia Anita Gietka

Relację zamieścił Wiesław Czajka

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503