Kapelani Katyńscy

Uroczystości w miesiącu wrześniu 2021 w Grodowcu, Świętym Krzyżu, Jaśle, Warszawie i Poznaniu

Miesiąc wrzesień w historii naszej Ojczyzny to czas wspominania trudnych wydarzeń. Stanowiły one początek Golgoty męczenników poległych w zbrodni katyńskiej. Dziś staramy się ukazać ich jako przykład, jako światło na drodze życia dla potomnych. Nasze stowarzyszenie, we współpracy ze środowiskami życzliwymi sprawie kapelanów katyńskich, przygotowało uroczystości, które odbędą się w różnych miejscach naszej Ojczyzny.

  • 11 września o godz. 13.00 w Sanktuarium MB Jutrzenki Nadziei w Grodowcu k. Polkowic (woj. dolnośląskie) rozpoczną się uroczystości upamiętniające wszystkich kapelanów katyńskich. Po Mszy św. w asyście wojskowej zostanie odsłonięta i poświęcona tablica memorialna.
  • 14 września o godz. 11.45 w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu (woj. świętokrzyskie), zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca katolickich kapelanów katyńskich.
  • 17 września o godz. 9.00 w kościele oo. franciszkanów w Jaśle (woj. podkarpackie) zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca ks. mjr. Stanisława Matznera.
  • 17 września o godz. 12.00 w katedrze polowej WP w Warszawie, odprawiona będzie Msza św. w intencji wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej.
  • 19 września o godz. 12.15 w kościele garnizonowym w Poznaniu zostanie odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca kapelanów katyńskich związanych z Wielkopolską.

Jak widzimy, w osiem dni w pięciu różnych regionach Polski, będą obdarzani czcią kapelani katyńscy! Serdecznie Wszystkich zapraszamy do udziału w uroczystościach, w miejscach, które są dla Was dogodne. Wszystkich uprzejmie prosimy o modlitwę za wstawiennictwem kapelanów katyńskich!

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503