Kapelani Katyńscy

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej duchownych związanych z Lubelszczyzną w Chełmie

W piątek 28 maja 2021 odsłoniliśmy i poświęciliśmy tablicę w kościele garnizonowym w Chełmie. Tablica upamiętnia duchownych związanych z Lubelszczyzną. Uroczystościom przewodniczył bp Józef Guzdek.

W piątek 28 maja 2021 r. w parafii wojskowo-cywilnej pw. Św. Kazimierza w Chełmie miały miejsce uroczystości bierzmowania oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej, dedykowanej Kapelanom Katyńskim pochodzącym lub posługującym na Ziemi Lubelskiej. Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył biskup polowy WP JE gen. bryg. dr Józef Guzdek. W koncelebrze udział wzięli miejscowy proboszcz ks. ppłk Mariusz Antczak oraz sekretarz ordynariusza wojskowego ks. mjr Marcin Janocha.

W okolicznościowej homilii skierowanej do kandydatów do bierzmowania, a byli nimi sami chłopcy, ks. biskup mówił o darach Ducha św., otrzymywanych w sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej. Jako przykład ks. biskup przywoływał postawę Kapelanów Katyńskich, którzy swą siłę czerpali z łask Ducha św. W obecnych czasach, w których panuje „kult niewierności”, zachęcał aby młodzi ludzie czerpali z przykładu tych, którzy byli wierni Bogu i Ojczyźnie aż do męczeńskiej śmierci!

Po komunii świętej celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się pod tablicę. Aktu odsłonięcia tablicy dokonała p. Danuta Widelska krewna ks. kpt. Władysława Plewika. Ordynariusz wojskowy pobłogosławił i poświęcił upamiętnienie oraz poprowadził modlitwę w intencji Kapelanów Katyńskich oraz osób, które przyczyniły się do powstania tablicy.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, członkowie rodzin ks. kpt. Józefa Czemerajdy i ks. kpt. Władysława Plewika. Tablica została ufundowana dla Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich przez Fundację pamięci Rosy Bailly. Wielkie zaangażowanie w jej powstanie wykazali również członkowie stowarzyszenia p. Danuta i Grzegorz Widelscy oraz p. Marian Szpunar. Bardzo pomocny i współpracujący ze stowarzyszeniem, był ks. proboszcz ppłk Mariusz Antczak. Bez wsparcia ludzi oddanych sprawie, to dzieło nie doszło by do skutku. Serdecznie dziękujemy Wszystkim!

Tekst i zdjęcia

Łukasz Stefaniak

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503