W bieżącym roku Marsz Cieni odbył się w niedzielę 20 września. Organizatorem marszu był Instytut Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Marsz poprzedziła Msza św., odprawiona w południe w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej. Celebrował ją ks. ppor. dr Marcin Krępa, kapelan 33 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dębicy.
Katyński Marsz Cieni jest hołdem dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. To wydarzenie wpisało się już w Polsce w krwioobieg obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Należy pamiętać, że wśród zamordowanych w lesie katyńskim żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji Państwowej czy Straży Więziennej byli lekarze, duchowni różnych wyznań, urzędnicy, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, strażacy, pocztowcy, kolejarze, literaci.
Marsz cieni wyruszył o godzinie 15:00 spod Muzeum Wojska Polskiego. Przed kolumną polskich jeńców jechał historyczny pojazd NKWD do przewozu jeńców i skazańców, tzw. „czarny woron”. Został on wypożyczony z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Każdy z uczestników Marszu idzie, jako cień jakiegoś pomordowanego w Katyniu konkretnego żołnierza znanego z imienia i nazwiska. Ks. ppor. Krępa szedł, jako cień zamordowanego w Charkowie wiosną 1940 r ks. mjr Andrzeja Niwy, kapelana Wojska Polskiego służącego w Korpusie Ochrony Pogranicza.
Trasa wiodła jak co roku Traktem Królewskim przez Stare Miasto, aż do pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Przy kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu czytane były fragmenty korespondencji obozowej, a na placu Zamkowym – lista zamordowanych oficerów. Przystanek przy placu Krasińskich poświęcony był straconym w Katyniu duchownym różnych wyznań. Tam odczytane zostały obozowe wspomnienia dotyczące wspólnej modlitwy, oraz towarzyszenia kapelanów jeńcom aż do śmierci.
W bieżącym roku z racji pandemii COVID 19 Katyński Marsz cieni został przełożony został z kwietnia na niedzielę 20 września i połączony z rocznicą sowieckiej agresji na Polskę.
Tekst: ks. ppor. dr Marcin Krępa, foto: Maciek Skura