Kapelani Katyńscy

W Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu rośnie kolejny dąb pamięci

To pierwsze w zachodniej Polsce miejsce upamiętniające Kapelanów Katyńskich. W przyszłym roku stanie tutaj tablica z nazwiskami wszystkich znanych kapelanów.

W sobotę 12 września w Sanktuarium Matki Bożej Jutrzenki Nadziei w Grodowcu niedaleko Polkowic celebrowano doroczny odpust Narodzenia NMP. Na grodowickie wzgórze przybyli pątnicy w pieszych pielgrzymkach z Głogowa, Grębocic oraz z całego zagłębia miedziowego. Miejscowi rolnicy ubrani w stroje regionalne, przynieśli okazałe wieńce dożynkowe oraz ziarna do poświecenia na nowy wysiew.

Sumie odpustowej przewodniczył o. Łukasz Wójcik CSsR proboszcz parafii św. Klemensa w Głogowie. W okolicznościowym kazaniu o. Wójcik mówił o sensie nadziei w życiu człowieka. W tym kontekście przytoczył przykład Kapelanów Katyńskich, którzy w sowieckiej niewoli nieśli nadzieję polskim żołnierzom. Wiernym, wsłuchującym się w jego słowa, którzy w większości swoje korzenie mają na Kresach Wschodnich, przytoczył biogramy 4. duchownych, posługujących w tej części Polski: ks. mjr. Bronisława Szweda, ks. mjr. Józefa Mikuczewskiego, ks. mjr. Stanisława Matznera i ks. ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego.

Po zakończonej eucharystii zebrani udali się pod obelisk w pobliżu świątyni, który upamiętnia Kapelanów Katyńskich. Zaproszeni goście zasadzili przy nim dąb pamięci. Następnie miejscowy proboszcz ks. Marcin Kliszcz pobłogosławił i poświęcił pierwsze na tzw. ziemiach odzyskanych miejsce pamięci Kapelanów Katyńskich.

Prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich Łukasz Stefaniak podziękował osobom, które przyczyniły się do powstania tego upamiętnienia i wszystkim zebranym na uroczystościach odpustowych. W imieniu biskupa polowego WP JE gen. bryg. Józefa Guzdka wręczył zasłużonym medale „100-lecia Biskupstwa Polowego” i okolicznościowe dyplomy. Biskup polowy WP z wdzięcznością za bezcenną pomoc w upamiętnieniu w Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Grodowcu kapelanów WP – męczenników zbrodni katyńskiej wyróżnił: ks. Marcina Kliszcza oraz panów Norberta Wende, Jana Bresso, Dariusza Dąbrowę i Mariana Hawrysza.

Uroczystość uświetnili swoim udziałem duchowni z dekanatu głogowskiego, ks. Andrij Bunzylo proboszcz parafii greckokatolickiej Przemienienia Pańskiego w Szprotawie, senator z Legnicy Dorota Czudowska, samorządowcy z Polkowic i Grębocic, przedstawiciele KGHM Polska Miedź oraz rekonstruktorzy z Wojsk Obrony Terytorialnej. Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich oprócz prezesa, reprezentowali skarbnik Wiesław Czajka i przewodniczący Komisji Rewizyjnej Jerzy Pawlikowski.

Kończąc uroczystość, ks. proboszcz Marcin Kliszcz zaprosił zebranych na wrześniowy odpust w 2021 r., kiedy to planowane jest odsłonięcie i poświęcenie tablicy z nazwiskami wszystkich znanych Kapelanów Katyńskich.

Niech Matka Boża Jutrzenka Nadziei prowadzi do tego wydarzenia!

Foto. Wiesław Czajka, Jerzy Pawlikowski

Share on facebook
UDOSTĘPNIJ
Komunikaty

Dęblin – parafia pw. Matki Bożej Loretańskiej relacja z odsłonięcia tablicy upamiętniającej ks. mjr. Mieczysława Janasa.

Kim byli?

Słowo biskupa polowego

Zamordowanym w Katyniu i innych miejscach na Wschodzie towarzyszyli duchowni różnych wyznań, którzy po wojnie obronnej 1939 roku wraz z żołnierzami trafili do więzień i obozów. Wspierali współwięźniów łaską potajemnie sprawowanych sakramentów świętych, modlitwą, dobrą radą, pociechą, a na koniec trafili do tych samych dołów śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach Golgoty Wschodu.

bp Józef Guzdek Biskup Polowy Wojska Polskiego

Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich

Kapelani Katyńscy byli skazani przez wrogów na śmierć i zapomnienie. Przetrwali w pamięci rodzin i nielicznych ocalałych ze zbrodni katyńskiej. Byli wierni do końca. Chcemy ich zachować w narodowej pamięci. Dlatego podejmujemy działania mające na celu ich upamiętnienie.

KRS 0000727503